ZÁKLADNÍ ŠKOLA

KRYRY

Klub záchranářů při ZŠ Kryry v akci

  Asi měsíc po založení našeho Klubu jsme se zúčastnili tradiční Zdravotnické soutěže družstev  mladých zdravotníků pořádané Okresním sdružením  ČČK Louny.  Co předcházelo naší účasti v soutěži?

  Každou polední pauzu jsme se scházeli v učebně chemie. Opakovali jsme si základy první pomoci, s kterými nás seznámila zdravotní sestra Okresního sdružení ČČK Louny,  učili jsme se obvazové techniky, hledali jsme informace o zásadách první pomoci v literatuře.  Na našich schůzkách jsme se i nasmáli hlavně při simulaci různých poranění a jejich praktickém ošetřování.

  Na soutěž  nás jelo jen šest. Měli jsme velikou trému. Nevěděli jsme, co nás čeká, protože naše škola se této soutěže ještě nikdy nezúčastnila.

  Po slavnostním nástupu a obdržení podmínek soutěže jsme se pustili do boje.  Nezačali jsme nejlépe. Hned na prvním stanovišti nám strhli 40 bodů. Nevěděli jsme, jak správně pojmenovat park a místo, kde se soutěž konala, a „prý jsme byli příliš pomalí při resuscitaci“.  No nevíme, ale rytmus „Rolničky, rolničky...“ jsme tedy překonali. Byli jsme poprvé, tak jsme se hned nechtěli dožadovat opravy. Na druhém stanovišti jsme postupovali správně, jen jsme přehlédli takovou“maličkost“.  Střep z nohy trčel z lýtka, ne z holeně. Ta byla jen od krve. A další body dolů.  Na dalším stanovišti, kde byl simulován pád dvou dívek ze stromu, jsme raději ošetřovali úplně všechno, co jsme si mysleli, že by mohlo nastat při pádu.  Opět se chybička vloudila a následoval odečet bodů.

  Zcela sklíčení jsme šli na další stanoviště. Přenos raněných jsme zvládli bez ztráty bodu a ještě s pochvalou. Obvazová technika se nám také zdařila. Při ošetření tepenného krvácení jsme se již ozvali a upozornili na to, že soutěžní komisař naše poskytnutí opory ošetřované přehlédl.  Na posledních dvou stanovištích jsme sice ztratili také nějaké body, ale smířili jsme se s tím, že při naší první účasti v soutěži nemůžeme být bezchybní.

  Jaké ale bylo naše překvapení, když jsme zjistili, že i ostřílené týmy z jiných škol také ztrácely body, a že my jsme nakonec skončili uprostřed startovního pole jako sedmí.